Örgü üzerine


Haber bülteni üyeliği

Saç örgü

Saç örgü

Saç örgü yapısı uzun zamandır yaygın olarak kullanılan bir desenlendirme türüdür. Soldaki resimde görüldüğü gibi bu örgü yapısında genelde ön yatak kullanılmakta arka yatak sadece atılan saçların iki yanında , birkaç iğnede oluşturulan ters ilmek için kullanılmaktadır.Bu örgü türü saç atma sırasında aktarılan ilmek sayısına göre isimlendirilir (3'lü saç,4'lü saç gibi). İşlem aşamaları aşağıda şematize edilmiştir.

Saç örgüsünün oluşumu

Değişik bir saç örgüsü

      Aran motifi

     Bu desenlendirme türünde düz örgünün arka yüzünde, ters ilmekler üzerinde, yan yana düz ilmeklerin (genellikle 2 düz ilmek ) yanlara doğru yürütülerek V açılması ve tekrar ters yönde yürütülerek kapatılmasıyla baklava görüntüsü elde edilmektedir. Yandaki şekilde bir sade aran motifi uygulaması görüyorsunuz.

   Aran motifinin çok değişik uygulamaları mevcuttur. yandaki şekilde bazı aran motiflerinin içi ÇİFT PİRİNÇ ÖRGÜ (2 düz ve 2 ters ilmeğin yer değiştirmesiyle elde edilen) ile doldurulmuş , yanlarda ise saç örgü uygulanmıştır. Sıklıkla  V şeklinde açılan aran motifinin kapatılmaya başlandığı bölgede saç atma uygulamaları da kullanılmaktadır ,

İntersia örgü

İntersia örgü tek yatakta oluşturulan bir örgü tipi olup değişik renkte iplikleri taşıyan mekiklerin her birinin sadece iğne yatağında kendi bölgesinde hareket etmesiyle elde edilen değişik şekillerdeki renk bloklarından oluşmaktadır . Özel intersia mekikleri elektronik kontrollü mandallar sayesinde ,mekik rayı boyunca istenilen noktada devreye sokulup , devreden çıkarılabilirler.

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi